„Mai târziu”, va fi prea târziu…!!!


Mai târziu!!!Mai târziu, voi vorbi cu tine..Mai târziu te sun,Mai târziu ne vedem,Mai târziu, facem o plimbare..Mai târziu îți spun ce simt,Mai târziu vei știi ce însemni pentru mine..Mai târziu, poate te voi iubi.., sau poate te voi uita… Lăsăm totul pe mai târziu, și uităm că „mai târziu”, nu e al nostru! Ca „mai

Au înnebunit salcâmii


„Au înnebunit salcâmii De atâta primăvară, Umblă despuiați prin ceruri Cu tot sufletu-n afar Au înnebunit salcâmii Și cu boala lor odată S-a-ntâmplat ceva îmi pare Și cu lumea asta toată.” Arhip Cibotaru Ce poate fi mai frumos decât salcamii înfloriți, scăldați în seninul cerului? Au înnebunit salcâmii, grandios! Mulțumesc Tudor Gheorghe, pentru această splendidă melodie

E primăvară, iarăşi primăvară!


“Primavara ne arată ce poate face Dumnezeu dintr-o lume murdară și anostă.” Virgil A. Kraft „Primavara” lui Tudor Gheorghe este unul dintre cele mai complexe fenomene muzicale, greu de încadrat în limitele unui tipar. Tudor Gheorghe nu are doar o piesă dedicată anotimpului renașterii, ci un întreg spectacol pe care îl susține în fiecare an

Vine o zi…


„Ştiu, un copil se naşte acum Da, ştiu, un bătrân îşi ia rămas bun Eu i-am spus vremii să stea în loc Amintirea mea vreau să fie a ta Vine o zi, vine o zi când se va sfârşi Nimeni nu va şti, nimeni nu va şti oare când va fi Vine o zi, vine

Lumină lină, lini lumini


„Lumină lină, lini lumini, Răsar din codri mari de crini. Lumină lină, cuib de ceară, Scorburi cu miere milenară, De dincolo de lumi venind, Si niciodată poposind, Un răsărit ce nu se mai termină. Lină lumină, din lumina lină, Cine te așteaptă te iubește. Iubindu-te nădăjduiește, Că într-o zi, lumina lină, Vei răsari la noi

Mama – prima ta iubire, primul tău prieten


Mama este cel mai apropiat prieten pe care îl avem atunci când încercările grele și surprinzătoare cad asupra noastră; când nenorocirile iau locul prosperității; când prietenii care s-au bucurat alături de noi  în momentele strălucirii noastre, ne părăsesc în clipa în care problemele ne copleșesc. Numai mama  rămâne lângă noi și se străduiește prin bunătatea

Hristos a Înviat!


Vă doresc, ca Lumina Sfântă să coboare în casele și inimile voastre, pentru a vă bucure viața și a vă umple sufletele, spiritul și conștiința, cu miracolul iubirii. Fie ca, Sărbătoarea Învierii Domnului Nostru Iisus Hristos – să ne dea tuturor, înțelepciunea, toleranța, curajul vindecării și puterea iertării – prin recunoștința pentru darurile binecuvântarea iubirii

Puţine lacrimi, multă bucurie


„Visează ca și cum ai trăi pentru totdeauna, trăiește ca și cum ai muri mâine.” Hrisostom Filipescu Bucuria omului e Omul. Oamenii se caută unul pe celălalt pentru a comunica, pentru a-și deschide sufletele, pentru a suspina și a se bucura împreună, pentru a fi în comuniune. Într-o relație de prietenie fiecare primește sau dăruiește câte